Puoselėsi žarnyną, apsaugosi smegenis?

Oct 09, 2024Alaushu

Jau daugelį metų mokslininkai ir gydytojai kalba, kad neurodegeneracinės ligos, tokios kaip Parkinsono liga, gali prasidėti žarnyne – dar gerokai prieš pasireiškiant smegenų simptomams.

Kai kalba žarnynas, smegenys klausosi?

Žarnyno enterinė nervų sistema, dar vadinama, antruoju smegenynu, ne tik virškina maistą, bet ir nuolat siunčia signalus į smegenis, reguliuodama nuotaiką, apetitą ir net neurologinę sveikatą.

Mokslininkai nustatė, kad Parkinsono liga sergančių žmonių žarnyne alfa-sinukleino baltymas gali atsirasti dar prieš 20 metų iki smegenų simptomų pasireiškimo. Manoma, kad šis baltymas per klajoklinį nervą – tiesioginį ryšį tarp žarnyno ir smegenų – gali keliauti į centrinę nervų sistemą ir sukelti neurodegeneraciją.

Tokia pati disbiozė – žarnyno mikrofloros pusiausvyros sutrikimas – pastebima ir kitose neurologinėse ligose, įskaitant Alzheimerio, išsėtinės sklerozės (IS) bei ALS atvejus. Todėl iškyla itin svarbus klausimas:

💡 Ar tinkama žarnyno priežiūra gali padėti apsaugoti smegenis nuo šių ligų?

Mikrobiomos vaidmuo smegenų sveikatai

Žarnyne gyvena trilijonai mikroorganizmų, dar vadinamų mikrobioma. Ši bakterijų bendruomenė stiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo patogenų ir net gamina svarbias neuromediatorių medžiagas, tokias kaip serotoninas ir dopaminas.

Tačiau dėl streso, nesubalansuotos mitybos, antibiotikų ar toksinų poveikio mikroflora gali sutrikti. Dėl to kyla lėtinis uždegimas, galintis pažeisti smegenų funkciją. Tyrimai rodo, kad Parkinsono, Alzheimerio ir išsėtinės sklerozės atvejais tam tikrų bakterijų kiekiai žarnyne padidėja arba sumažėja, o tai gali turėti didžiulę įtaką ligos eigai.

Puoselėkime žarnyną, kad apsaugotume smegenis?

Neurologinių ligų gydymas ateityje gali prasidėti ne smegenyse, o žarnyne. Žemiau, pasidaliname Alaushu komandos atrastais būdais pasirūpinti žarnyno sveikata:

Pasitikrinkite žarnyno mikrobiomą ir mikrobiotą – žarnyno bakterijų pusiausvyros sutrikimai, dar vadinami disbioze, gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Disbiozė gali lemti padidėjusį žarnyno pralaidumą, didesnę sisteminio uždegimo riziką bei sutrikdyti medžiagų apykaitą. Tai siejama su nutukimu, diabetu, metaboliniu sindromu, širdies ir kraujagyslių ligomis, nealkoholine kepenų suriebėjimo liga, dirgliosios žarnos sindromu ir uždegiminėmis žarnyno ligomis. Todėl labai svarbu palaikyti žarnyno mikrobiomo balansą, tinkamą sudėtį, pusiausvyrą. Kokia yra Jūsų mikrobiomo sudėtis, išsiaiškinti galite atlikdami išmatų tyrimus.

Praturtinkite mitybą skaidulomis ir polifenoliais – didesnis skaidulų ir polifenolių vartojimas skatina gerųjų bakterijų dauginimąsi. Geros skaidulų šaltiniai: avižos, linų sėmenys, ankštinės daržovės, riešutai, sėklos ir lapinės daržovės. Polifenolių gausu: uogose (mėlynėse, avietėse, aronijose), kakavoje, žaliojoje arbatoje, alyvuogių aliejuje ir ciberžolėje.

Uždegimo kontrolė –  tam tikri probiotikai, tokie kaip Lactobacillus ir Bifidobacterium štamai, gali padėti kontroliuoti uždegimą, mažindami uždegiminių citokinų lygį, stiprindami žarnyno barjerą ir moduliuodami mikrobiomą. Tai gali prisidėti ne tik prie geresnės virškinimo sistemos būklės, bet ir sumažinti žarnyno sukeltą neurodegeneracinį uždegimą. Alaushu “Gut Feelings” Probiotikai – kruopščiai sukurta formulė, praturtinta veganiškais probiotikais, L-glutaminu, vitaminu C ir natūraliais vaisių skoniais, padedanti palaikyti subalansuotą mikrobiomą.

Nors tai dar tik pradiniai tyrimai, viena aišku: žarnyno puoselėjimas nėra tik apie virškinimą – tai gali būti raktas į ilgalaikę smegenų sveikatą.

Šaltinis:

Harvard Gazette. (2024, December). Does Parkinson’s start in the gut? Harvard Gazette.